Кейтлин Кларк получава своя шанс за шампионата на NCAA с мечтан мач срещу мощната Южна Каролина
AP News | 2024-04-06 | 07:08:19

КЛИВЛАНД (АП) — Перфектният играч срещу перфектния отбор. Перфектен завършек.

Този сезон на колежанския баскетбол за жени, който тласна спорта до безпрецедентна популярност, ще завърши в неделя с мечтан мач за титлата на NCAA — Айова и суперзвездата Кейтлин Кларк срещу непобедената Южна Каролина.

Кларк, която се превърна в нещо като национално съкровище, докато разбиваше рекорди по точки, ще играе за титлата на NCAA, която й убягна миналия сезон със загуба от LSU.

За Gamecocks това е шанс за да отмъстят за единственото си поражение през миналия сезон - 77-73 от Кларк на полуфиналите. Кларк отбеляза рекордните за Финалната четворка 41 точки, докато Айова сложи край на поредицата от 42 победи на Южна Каролина.

Телевизионните рейтинги се очаква да скочат за тазгодишния финал, което изглеждаше неизбежно, тъй като Кларк повали тройки на невиждано досега ниво и Gamecocks вилнеят в Югоизточната конференция и сега в този турнир.

Победата на Айова миналата седмица над Ейнджъл Рийз и LSU — реванш от миналогодишния шампионат — постави рекорд с 12,3 милиона зрители.

„Чувстваме се като всеки път, когато влизаме в игра в това Турнирът на NCAA сякаш всички искаха да видят това, само един след следващия,” каза Кларк, който трябваше да премине през LSU и UConn, за да се върне на финала. „Добре е за женския баскетбол. Намирането в този момент преди това дава на нашата група добра представа какво да очаква.

„Знаем какво предлага Южна Каролина на масата. Знаем, че ще имаме пълни ръце.“

Не в играта си през първото полувреме, Кларк вкара 15 от своите 21 точки след полувремето, докато Hawkeyes (33-4) напреднаха с победа със 71-69 над UConn във втория полуфинал в петък – игра, която оправда своите таксуване и накара феновете в Rocket Mortgage FieldHouse да реват от началото до финала.

The Gamecocks (37-0) се справиха много по-лесно.

Водещи само с една точка на полувремето те победиха Северна Каролина Стейт през третата четвърт, превъзхождайки Wolfpack с 29-6 и спечелиха със 78-59 в първия полуфинал.

Точно след емоционалната победа над UConn, Кларк не беше съвсем готов да обмисли какво предстои за Hawkeyes.

Те ще трябва да се справят с 6-футовия и 7-метров център Камила Кардосо, гъмжаща защита, смъртоносни външни шутъри, несравнима дълбочина и треньор Доун Стейли, която търси втората си титла за три години и трета от 2017 г.

„Ще имаме куп различни неща в ръкавите си,“ Кларк казах. „Ще опитаме куп различни неща. Южна Каролина е върха на върха. Те са в различна лига. Ще направим всичко възможно, за да се опитаме да бъдем точно там с тях.“